• pon.. mar 4th, 2024

Znalezienie dobrego chirurga naczyniowego

Byakte

sie 12, 2020

Chirurg naczyniowy może wykonać prawie każdy rodzaj zabiegu chirurgicznego.

Niektórzy chirurdzy specjalizują się tylko w jednym rodzaju inwazyjnych zabiegów naczyniowych, podczas gdy inni specjaliści leczą pacjentów różnymi rodzajami inwazyjnych zabiegów naczyniowych.

Wszyscy ci specjaliści są przeszkoleni w zakresie różnych interwencji naczyniowych. Niektórzy są specjalnie przeszkoleni w zakresie wewnątrznaczyniowych (takich jak wymiana zastawki serca) i małoinwazyjnych (takich jak nakłucie żyły wspomagane cewnikiem). Niektórzy lekarze są szczególnie dobrze przeszkoleni w zakresie złożonych interwencji naczyniowych, takich jak pomostowanie tętnic wieńcowych, chirurgia naczyniowa serca i chirurgia naczyń krwionośnych. Do innych wyspecjalizowanych lekarzy naczyniowych mogą należeć chirurdzy kardiochirurgii, nefrolodzy, chirurdzy klatki piersiowej, gastroenterolodzy i onkolodzy.

Chirurdzy są w stanie wykonać kilka rodzajów zabiegów chirurgicznych, które są podobne, ale nie dokładnie takie same. Niektórzy mają większe doświadczenie w inwazyjnych zabiegach naczyniowych niż inni.

Techniki wewnątrznaczyniowe wykorzystują tętnice jako naczynia i przenoszą je do organizmu, podczas gdy inwazyjne techniki naczyniowe wykorzystują tętnice i serce do dostarczania krwi do tkanek lub narządów. W obu przypadkach celem jest poprawa krążenia. Większość chirurgów naczyniowych specjalizuje się w jednym rodzaju interwencji naczyniowej lub jest dobrze wyszkolona w wielu różnych typach.

Podczas inwazyjnych zabiegów naczyniowych lekarz wykonuje niewielkie nacięcia, odcina dopływ krwi lub rozbija tkankę w celu dostarczenia potrzebnych składników odżywczych i leków. W niektórych przypadkach te inwazyjne procedury mogą wymagać usunięcia dotkniętej tkanki, chociaż nie zawsze jest to konieczne.

Niektóre inwazyjne zabiegi naczyniowe można również wykonywać w warunkach małoinwazyjnych, w których nacięcia są mniejsze i mniej inwazyjne. Małoinwazyjne zabiegi naczyniowe mogą obejmować angioplastykę, malformacje tętniczo-żylne i obrzęk naczynioruchowy. W przypadku angioplastyki chirurg może wykonać urządzenie przypominające balon, aby otworzyć tętnice, a następnie zastosować znieczulenie w celu usunięcia dotkniętej tkanki.

Niektórzy lekarze naczyniowi specjalizują się w bardziej złożonych inwazyjnych zabiegach naczyniowych.

Jednym z przykładów są chirurdzy klatki piersiowej. Chirurgia klatki piersiowej jest wykonywana w celu naprawy przepukliny lub uszkodzenia serca. Polega na wymianie uszkodzonego serca lub niektórych części uszkodzonego serca i naprawie uszkodzonej tkanki.

Ogólnie rzecz biorąc, specjalista naczyniowy przeprowadza interwencję naczyniową, gdy problem jest komplikowany przez obecność blokady lub niedrożności kanału naczyniowego. Gdy problem jest prosty, specjalista nie-naczyniowy może wykonać technikę małoinwazyjną.

Inne inwazyjne interwencje naczyniowe obejmują pomostowanie tętnic wieńcowych lub angioplastykę. Bypass tętnicy wieńcowej to zabieg wszczepiania implantu stosowany w celu zmniejszenia ryzyka zawału serca lub udaru mózgu pacjenta poprzez otwarcie zablokowanej lub zwężonej tętnicy. Procedura, zwana również operacją pomostowania tętnic wieńcowych, zwykle polega na włożeniu urządzenia przez klatkę piersiową, która tworzy urządzenie podobne do balonu, które jest wszczepiane pod skórę.

Niektóre z najczęstszych interwencji naczyniowych są również uważane za niechirurgiczne. Procedury te obejmują pomostowanie tętnic wieńcowych, angiografię laserową sercowo-naczyniową, pomostowanie tętnic wieńcowych, zawał wsierdzia lub operację na otwartym sercu, biopsję wsierdzia i interwencje naczyniowe. Specjalista naczyniowy może wykonać kilka z tych niechirurgicznych procedur.

Jednak większość inwazyjnych technik naczyniowych wymaga nacięć, zastrzyków i / lub leków. W zależności od lokalizacji zablokowanego statku, takie procedury mogą wymagać miesięcy lub nawet lat czasu na regenerację.

Zanim wybierzesz lekarza naczyniowego, zapytaj o jego doświadczenie i wiedzę w zakresie wykonywania rodzajów interwencji naczyniowych, których potrzebujesz. Upewnij się, że lekarz posiada dyplom ze swojej specjalności.

Jeśli masz wcześniej istniejący problem zdrowotny, który jest skomplikowany przez którykolwiek z twoich problemów naczyniowych, możesz rozważyć techniki nieinwazyjne. Istnieje wiele nieinwazyjnych zabiegów, w tym zabiegi niechirurgiczne i operacje, które wykonuje specjalista naczyniowy. Niektóre przykłady to operacja pomostowania tętnic wieńcowych, wszczepienie bajpasu wieńcowego, krążenie pozaustrojowe lub angioplastyka obciążeniowa serca.

Zanim wybierzesz specjalistę naczyniowego, porozmawiaj z nim o rodzaju inwazyjnych zabiegów naczyniowych, które będzie wykonywał. Pamiętaj, aby powiedzieć mu, jeśli masz wcześniej istniejący stan zdrowia, który jest skomplikowany przez obecność zablokowanego naczynia lub inny problem. Możesz również zapytać lekarza, czy stosuje techniki preferowanej przez Ciebie techniki, nieinwazyjne.

Wybór chirurga naczyniowego jest bardzo ważny. Twoje zdrowie zależy od wyników, które on lub ona osiąga. Nie popełnij błędu, wybierając lekarza, który nie jest certyfikowany w zakresie odpowiednich procedur dla Twojego konkretnego problemu.